ГЛАВА ВТОРА
ВЪЗНИКВАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО
ПРАВООТНОШЕНИЕ
РАЗДЕЛ І
Т р у д о в д о г о в о р
Чл.6. Трудови договори се сключват при условията и реда на КТ.
Чл.7. Трудов договор се сключва между работника или служителя и работодателя.
Чл.8. Трудовият договор се сключва в писмена форма и се подписва от двете страни в три екземпляра, разпределени както следва: единият се връчва незабавно срещу подпис на работника или служителя, както и уведомление по чл.62, ал.3 от КТ, заверено в ТП на НАП и длъжностна характеристика; втория се прилага в личното му дело, третия на касиера, за съхраняване на задължителната документация по трудови правоотношения.
Чл.9. При сключване на трудовия договор директорът запознава работника или служителя трудовите задължения, произтичащи от заеманата длъжност или изпълняваната работа.
Чл.10. Документите, които са необходими за сключване на трудов договор, са:
1. Заявление/свободен текст/;
2. Професионална автобиография;
3. Лична карта или друг документ за самоличност, който се връща веднага на лицето;
4. Документ за придобита образователно-квалификационна степен /диплом/, квалификация, правоспособност, научно звание, научна или професионално-квалификационна степен;
5. Документи удостоверяващи продължителността на професионалния опит и документ за стаж по специалността – за педагогическите кадри; трудова книжка или препис-извлечение за трудовия стаж, осигурителен стаж.
6. Документ за медицински преглед при първоначално постъпване на работа и след преустановяване на трудовата дейност по трудово правоотношение за срок над 3 месеца.
7. Свидетелство за съдимост, ако са изтекли повече от шест месеца от прекратяването на последния трудов договор;
8. Препоръка или характеристика от работното място, което са заемали.
Чл. 11. При необходимост работодателят може да изисква и предоставянето на допълнителна информация, извън посочената в предходния текст, свързана с придобития от кандидатстващия, за конкретната длъжност професионален опит и квалификация.
Чл.12. Началото на изпълнението, времетраенето и съдържанието на трудовия договор се уреждат съобразно КТ.
Чл.13. (1) Работникът е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите, описани в предходния текст, освен ако страните не са уговорили друго.
(2) В случай че работникът не постъпи на работа в посочения срок, трудовото правоотношение се счита за невъзникнало, освен ако това се дължи на независещи от него причини, доведени до знанието на работодателя с писмено уведомление, направено до изтичането на срока по чл. 13, ал. 1 от този Правилник.
Чл.14. Трудово правоотношение между страните започва от момента на сключването на трудовия договор и те са длъжни да изпълняват задълженията си по него.
Чл. 15. (1) Валидно възникналото трудово правоотношение може да бъде изменено с писмено съгласие на страните по него, съставляващо неразделна част от трудовия договор.
(2) Писменото съгласие по ал. 1, оформено като допълнително писмено споразумение, се изготвя, съгласува, сключва и съхранява по реда, установен за трудовите договори в ОДК.
(3) Работодателят и работникът не могат да променят едностранно клаузите на сключения трудов договор, освен в хипотезите, установени с нормативен акт.
Чл. 16. В тридневен срок от изменението на трудовия договор, работодателят изпраща уведомление за това обстоятелство до съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт.
Чл. 17. Прекратяването на трудовия договор се извършва при наличието на предпоставките и при спазването на процедурата, предвидена в Кодекса на труда.
Чл.18. С прекратяването на трудовия договор престава да съществува трудово правоотношение.
Чл.19. Прекратяването на трудовия договор става с писмена заповед на директора, в която точно е отразено основанието на съответния член от КТ, въз основа на който става прекратяването.
Чл.20. Издадената заповед се връчва лично на работника или служителя.
Чл.21. Причините за прекратяване на трудовия договор и датата се вписват в трудовата книжка на работника или служителя.
Чл.22. При прекратяване на трудовото правоотношение директорът или упълномощено от него длъжностно лице предава незабавно трудовата книжка на работника или служителя.
Чл.23. Ако трудовата книжка не може да бъде връчена лично, директорът я изпраща по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка.
Чл.24. Парични обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение се изплащат при спазване на законните разпоредби на КТ.
Чл.25. При прекратяване на трудовото правоотношение с работник или служител на основание чл. 328, ал. 1, т.2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал .2, т. 6 от КТ задължително се спазват разпоредбите на чл.333 от КТ и Наредба № 5 за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл.333 ал.1 от КТ.
Р А З Д Е Л ІІ
Процедура и методи за подбор на учителските кадри
Чл.26. Назначаването на педагогическите кадри се извършва при спазване на КТ и Инструкция № 2 от 29.VІІ.1994 година на МОН, изм. ДВ. бр.81 от 12 09. 2003 г.
Чл.27. За заемане на длъжността “учител” и “възпитател” се изисква диплома за завършена степен на висшето образование “магистър”, “бакалавър” или “специалист”/ професионален бакалавър по………/.
Чл.28. За педагогически кадри не могат да се назначават лица, които:
1. са осъдени на лишаване от свобода с влязла в сила присъда за умишлено престъпление;
2. са лишени от право да упражняват професията си;
3. страдат от заболявания и отклонения, които застрашават живота или здравето на децата и учениците, определени с наредба на министъра на образованието и науката, съгласувана с министъра на здравеопазването.
Чл.29. Директорът на ОДК обявява свободните работни места в Бюрото по труд и в РИО на МОН в тридневен срок от овакантяването им.
Чл.30. Обявата на директора трябва да съдържа:
1. точно наименование и адрес на училището;
2. свободната щатна длъжност или длъжността, която ще бъде заета на основание чл. 68, т.3 от КТ – до завръщане на замествания на работа;
3. изискванията за заемане на длъжността съобразно придобитото образование, професионална квалификация и правоспособност, определени с Инструкция № 2 на МНО от 1994 г., изм. ДВ. бр.81 от 12. 09. 2003 г.
4.изискванията към кандидата съобразно разпоредбата на чл.124 от ППЗНП:
Чл. 31. Набирането, подбора и назначаването на нов учител или служител в ОДК се извършва съгласно Процедурите от ИСФУК /ОП 03-02 и ОП 03-03 от ИСФУК /
РАЗДЕЛ ІІІ
Д о п ъ л н и т е л е н т р у д п о т р у д о в д о г о в о р
Чл.32. При извършването на допълнителен труд по трудов договор се спазват разпоредбите на глава пета, раздел ІХ от КТ.
РАЗДЕЛ ІV
И з м е н е н и е н а т р у д о в о т о п р а в о о т н о ш е н и е
Чл.33. Предмет на изменение на трудовия договор може да бъде всяка договорна клауза с писмено съгласие между страните.
Чл.34. Директорът може да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя след съгласуване със синдикалните организации.
Чл.35. При изменение на трудовото правоотношение се спазват разпоредбите на чл. 118 и чл. 119 от КТ.
Чл.36. Директорът на ОДК може да бъде командирован от началника на РИО на МОН след съгласуване с финансиращия орган.
Чл.37. При командироване на работници и служители се спазват разпоредбите на КТ, Наредба за командировките в страната и чужбина, Вътрешните правила за командировките
Г Л А В А Т Р Е Т А
ОСНОВНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ ПО ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
РАЗДЕЛ І
З а д ъ л ж е н и я на р а б о т о д а т е л я
Директор
Чл.38. Длъжен е да осигури на педагогическия и непедагогическия персонал необходимите условия за изпълнение на работата по трудовото правоотношение, за която са се уговорили, като осигури:
1. работата, която е определена при възникване на трудовото правоотношение;
2. работно място и условия в съответствие с характера на работата;
3. здравословни и безопасни условия на труд;
4. кратка характеристика или описание на работата/длъжностна характеристика/;
5. указания за реда и начина на изпълнение на трудовите задължения и упражняване
на трудовите права, включително запознаване с правилата за вътрешния трудов ред
и с правилата за здравословни и безопасни условия на труд.
Чл.39. Длъжен е да пази достойнството на работника или служителя по време на изпълнение на работата по трудовото правоотношение.
Чл.40. Длъжен е да изплаща в установените срокове на членовете на трудовия колектив уговореното възнаграждение за извършената работа и да ги осигури за всички осигурителни социални рискове съгласно условия и по ред, установени в отделен закон.
Чл.41. Длъжен е да създаде условия на учителите да повишават професионалната си квалификация в организирани форми на обучение и чрез самостоятелна подготовка.
Чл.42. Директорът на ОДК като орган за управление:
1. организира, контролира и отговаря за цялостната дейност;
2. спазва и прилага държавните образователни изисквания;
3. осигурява безопасни условия на възпитание, обучение и труд;
4. представлява институцията пред органи, организации и лица и сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия;
5. разпорежда се с бюджетните средства;
6. сключва и прекратява трудови договори с помощник-директорите, учителите, служителите и работниците;
7. награждава и наказва ученици, учители и служители в съответствие с КТ, ЗНП и ППЗНП;
8. организира приемането на деца и ученици и обучението и възпитанието им в съответствие с Правилника за устройството и дейността на ОДК.
9. съдейства на компетентните органи за установяване на допуснати нарушения;
10. контролира и отговаря за правилното водене и съхраняване на задължителната документация ;
11. осигурява условия за здравно-профилактична дейност;
12. изготвя длъжностно разписание на персонала и утвърждава поименно разписание на длъжностите и работните заплати.
Чл.43. Като председател на педагогическия съвет, директорът осигурява изпълнение на решенията му.
РАЗДЕЛ ІІ
З а д ъ л ж е н и я н а р а б о т н и ц и т е и с л у ж и т е л и т е
Помощник-директор по учебната дейност
Чл.44. (1) Помощник директорът по учебната дейност подпомага директора при осъществяването на учебно-възпитателната дейност в училището и го замества при необходимост;
(2) Отговаря за правилното водене и съхраняване на учебната документация в съответствие с изискванията на нормативните актове на МОН. Най-малко веднъж месечно проверява дневниците и ги представя на директора за подпис.
(3) Помощник-директорът по УД контролира реда и дисциплината и спазването на правилника за дейността на ОДК.
(4) Изготвя месечния график на занятията, представя го на директора за подпис и
следи за неговото реализиране.
(5) Помощник-директорът по УД води материалната книга и следи за правилното и ритмично попълване.
(6) Контролира за редовното присъствие на учениците в учебните занятия и упражнява контрол по пълняемостта на групите, съгласно Наредба 7 от 2000 г.;
(7) Подпомага учителите за правилното водене на учебната документация.
(8) Следи за редовното присъствие на учителите на ежеседмичните оперативни съвещания;
(9) Участва в оперативните съвещания с директора на ОДК.
(10) Съхранява учебните планове, учебните програми и заявленията на децата по школи до края на учебната година, след което ги предава в архива на ОДК;
(11). Ръководи учебната дейност на учителите и възпитателите, контролира организацията неучебния процес;
(12) Изпълнява в рамките на работния ден преподавателската заетост в съответствие с установените нормативи;
(13) Изпълнява задачи, възложени му от компетенции, съгласно изискванията на КТ, ЗНП, ППЗНП и други нормативни актове;
(14) Участва в подготовката и организирането на заседанията на Педагогическия съвет;
(15) Помощник-директорът по учебната дейност извършва контролна дейност, съгласно Инструкция № 1/ 1995г., която отразява в Книга за контролната дейност. В края на всеки учебен срок отчита пред директора на училището в доклад-анализ дейността си, както и броя на констативните протоколи от извършените проверки, съгласно план, утвърден за всяка учебна година от директора на ОДК.
(16) Няма право да предоставя образователни услуги срещу заплащане при наличие на конфликт на интереси;
Учители
Чл.45. Задължения
(1) Общи:
- да изпълняват нормата за задължителна преподавателска работа и другите задължения, включени в длъжностната му характеристика;
- да преподават на книжовен български език, да общуват с учениците на книжовен български език и да ги подпомагат да усвояват книжовноезиковите норми;
- да изготвя учебна програма и тематични разпределения на учебния материал и други планове , възложени от ръководството;
- да извършват предварителна научна и методическа подготовка за всеки учебен час, свързана с особеностите на школата;
- да спазват точно учебен план, учебните програми, седмичното разписание на часовете, графика на учебните часове и работното време, приети в ОДК;
- да участват в работата на педагогическия съвет и да изпълняват неговите решения;
- да участват в мероприятия, организирани от ОДК;
- да изпълняват предписанията и препоръките на органите, осъществяващи методическа дейност и контрол в системата на народната просвета;
- да опазват живота и здравето на децата или учениците по време на образователно- възпитателния процес и на други дейности, организирани от ОДК;
- да поддържат и повишават професионалната си квалификация по самостоятелен път или като участват в организирани от ОДК и извън него квалификационни форми;
- да информират писмено и на индивидуални срещи родителите за успеха и развитието на ученика, за спазването на дисциплината и при негативна промяна в поведението на ученика.
- да не ползват мобилен телефон по време на час;
- да не пушат, да не внасят и да не употребяват алкохол в ОДК, както и извън него при провеждане на мероприятия и дейности, в които участват ученици;
- да се явяват на работа с облекло и във вид, които съответстват на положението му на учител и на добрите нрави;
- да не внасят в училището оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност.
- да спазват тайната на поверителните материали, използвани в ОДК;
- да не предоставят на ученици и на други външни лица дневници и друга документация;
- да не предоставят образователни услуги срещу заплащане при наличие на конфликт на интереси;
- да анализира и оценява рисковите фактори върху учениците от групата и да предприема превантивни и корективни мерки за справяне с тях;
- да контролира посещаемостта на учебните часове от учениците;
- своевременно да уведомява родителите, ако ученикът отсъства системно от занятия.
- да консултира родителите за възможностите и формите за допълнителна работа с ученика с оглед максимално развитие на заложбите му, както и за възможностите за оказване на педагогическа и психологическа подкрепа от специалист, когато това се налага;
- да организира и да провежда родителски срещи:
- на първата родителска среща за учебната година учителят предоставя на родителите информация за графика на учебните занятия на школата си и ги запознава с Правилника за дейността на ОДК и Правилника за здравословни и безопасни условия на труд, възпитание и обучение /раздел “Ученици”/;
- да води редовно и да съхранява учебната документация на школата.
- да дава необходимите справки, отчети, информации и други, изисквани от ръководството:
- да подава заявки до 25 число на предходния месец за разходване на финансови средства и за закупуване на консумативи и материали
-да подготвя удостоверения за завършена форма на ученици и да ги предава на ръководството за завеждане в регистрационната книга и подпис на директора.
- Учителят е длъжен в края на м.януари и в края на учебната година да оцени знанията и постиженията на децата, като вписва своята преценка в дневника
Чл.46. Права
(1) Общи:
- свободно да определя методите и средствата за провеждане на образователно-възпитателния процес, като активно използва интерактивни методи на преподаване и възможностите на информационните и комуникационните технологии;
- да получава информация по въпроси, свързани с изпълнение на служебните му задължения, както и за възможностите за повишаване на професионалната му квалификация;
- да повишава образованието и професионалната си квалификация;
- да дава мнения и да прави предложения за развитието на ОДК;
- да използва материално-техническата база за изпълнение на служебните си задължения;
- да членува в професионални организации и да вземе участие в работата на регионалните и националните им органи;
- да участва при обсъждането на провежданата от него учебно-възпитателна работа;
- да ползва придобивките, договорени по КТД /при условие, че е член на синдикалната организация или се е присъединил към договореностите по установения в КТД ред/;
- да получава своевременно трудовото си възнаграждение, средствата от СБКО, при възможност парични награди и работно облекло.
- да ползва платен и неплатен годишен отпуск след писмено разрешение на директора.
- да се поощряват с грамота, предметни или парични награди за постигнати високи резултати при възпитанието и обучението на учениците, съгласно Вътрешните правила за работната заплата.
- да прави мотивирани предложения пред Педагогическия съвет за награждаване на ученици.
Чл.47. Отговорности:
- работи за постигане от учениците на знания, умения и компетентности, като надгражда придобитите в училище.
- грижи се за живота и здравето на учениците по време на учебния процес и при организирани мероприятия;
- грижи се за състоянието на материално-техническата база, която ползва и за организиране на нейното осъвременяване и обогатяване;
- отговорен е за виновно неизпълнение на професионалните си задължения и за нарушаване на трудовата дисциплина, съгласно КТ;
- отговорен е за щети, нанесени от ученици по време на неговите занятия.
Чл.48. Учителят се явява на работа 15 минути преди започване на учебните часове и влиза в стаята заедно с учениците.
Чл.49. Учителят може да слива до два поредни учебни часа.
Чл.50. Уведомява директора при отсъствие от работа по здравословни причини и представя болничен лист в срок от 3 работни дни от деня на издаването му.
Чл.51. Предварително уведомява директора при извеждане на учениците извън училищната сграда на наблюдения, практически занимания, изложби, концерти, екскурзии и други в чертите на града, при организирано извеждане извън града спазва всички изисквания на Наредба №2 от 24.04.1997 г. на МОН за провеждане на организиран отдих и туризъм.
Чл.52. Забранено е на учителите да организират дейности с учениците на политическа, религиозна и етническа основа.
Чл.53 (1) Учебните занятия в ОДК са открити и могат да бъдат посещавани от други лица.
(2) Лицата, желаещи да посетят учебните занятия са длъжни:
- да уведомят директора и учителя-ръководител най-малко един ден преди провеждане на учебното занятие.
- да влизат в учебното помещение заедно с учителя.
- да не нарушават установения в учебното занятие ред.
- да не напускат учебната зала /кабинет/ преди края на занятието, освен, ако не са получили предварително съгласието на учителя.
(3) За неспазилите изискванията по ал .2 на този член, могат да не бъдат приемани от учителите.
Помощен и обслужващ персонал
Чл.54. Основните задължения по трудовото правоотношение се уреждат съгласно КТ, длъжностните характеристики, правилника за ВТР на ОДК, ЗНП и ППЗНП.
Чл.55. При изпълнение на работата, за която са се уговорили, работниците и служителите са
Длъжни:
- да спазват установената трудова дисциплина и да изпълняват работата, за която са се уговорили;
- да се явяват на работа и да бъдат на работното си място до края на работното време;
- да се явяват на работа в състояние, което им позволява изпълнение на възложените задачи;
- да не пушат, да не употребяват алкохол, или други упойващи вещества през работно време на територията на ОДК;
- да използват цялото работно време за изпълнение на възложените задачи;
- да спазват техническите и технологическите правила, правилника за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд, правилника за ВТР на ОДК и други законни нареждания на работодателя;
- да пазят грижливо имуществото и материално-техническата база, както и да пестят разходването на ел.енергия, вода, отопление и други материали;
- да пазят името на ОДК, да не уронват неговия авторитет и престиж, да не злоупотребяват с доверието на работодателя и да не разпространяват поверителни за него сведения;
- да съгласуват работата си и да си оказват взаимопомощ и съдействие;
- да изпълняват всички други нареждания, произтичащи от нормативните актове, от колективния трудов договор и от характера на работата.
- в отношенията си с учениците и с техните родители да не допускат прояви на физически или психически тормоз на основата на пол, народност, етническа принадлежност и религия.
Чл.56. Работниците и служителите нямат право да извършват политическа, религиозна и етническа дейност в ОДК.
Чл.57. Работниците и служителите имат право:
- на своевременна, достоверна и разбираема информация относно дейностите и делата в ОДК;
- да изискват от работодателя обективна и справедлива характеристика за професионалните си качества и резултатите от трудовата си дейност или обективна и справедлива препоръка при кандидатстване за работа при друг работодател.
- да членуват в професионални организации и да вземат участие в работата на регионалните и националните им органи;
- да ползват придобивките, договорени по КТД /при условие, че са членове на синдикалната организация или са се присъединили към договореностите по установения в КТ ред/;
- да получават своевременно трудовото си възнаграждение, средствата от СБКО, парични награди и работно облекло;
- да ползват платен и неплатен годишен отпуск след писмено разрешение на директора.
- да се поощряват с грамота, предметни или парични награди за постигнати високи резултати при изпълнението на трудовите си задължения.
Чл. 58. Целият персонал е длъжен да спазва чл. 4 от Закона за защита от дискриминация
„Чл. 4
(1) Забранена е всяка проява на дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геноцид по произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние, всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.
(2) Пряка дискриминация е всяко по-неблагоприятно третиране на лице на основата на ал.1, отколкото се третира, било е третирано или би било третирано друго лице при същите обстоятелство.
(3) Непряка дискриминация е поставяне на лице на основата на признаците на по-неблагоприятно положение в сравнение с други лица, чрез привидно неутрална разпоредба, практика, освен ако тази разпоредба, критерий или практика е обективно оправдан/а с оглед на средствата за постигане на целта са подходящи и необходими.”
Чл. 59. Съзнателно подпомогнал извършването на актове на дискриминация, носи отговорност по силата на ЗЗЗСД.
Чл. 60. Не допуска в работата си пряка и непряка дискриминация, основана на пол, народност, етническа принадлежност и религия.
Чл. 61. Лицето, съзнателно подпомогнало извършването на актове на дискриминация, носи отговорност по силата на Закона за закрила срещу дискриминацията.
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
РАБОТНО ВРЕМЕ , ПОЧИВКИ И ОТПУСКИ
РАЗДЕЛ І
Р е д о в н о р а б о т н о в р е м е
Чл.62. Директорът е с работно време.
(1) Работното време на директора е както следва: от 9.00 до 17.30 часа, почивка: от 12:00 до 12:30 часа
(2) Работното време на помощник-директорът е 8 часа дневно, от 9:00 до 17.30 часа, почивка: от 12:00 до 12:30 часа
Чл.63.(1) Работното време на учителите е 8 часа дневно.
(2) Работната седмица е 5 – дневна: през учебно време по утвърден от директора график през ваканциите от понеделник до петък.Учителите не могат да имат в седмичния си график повече от два почивни дни.
(2) В рамките на установеното работно време учителите са длъжни да бъдат в ОДК:
за изпълнение на нормата преподавателска работа, съгласно Наредба № 3 от 18.02.2008 година на МОН за нормите за преподавателска работа и реда за определяне числеността на персонала в системата на народната просвета и утвърдения Списък-Образец №1А за учебната година, която отчитат чрез отразяване на урочните единици в материалната книга;
за участие в педагогически съвети и провеждани съвещания;
за групови и общи родителски срещи;
за сбирки на методическите обединения и участия в комисии;
за провеждане на възпитателна работа;
за срещи с родителите;
за работа с училищна документация;
за други задачи, възложени за изпълнение от директора и произтичащи от заеманата длъжност.
(3) След изпълнение на изброените в ал.2 задачи учителите могат да бъдат извън
ОДК за подготовка и самоподготовка на учебния процес.
(4) В неучебно време работното време е от 9.00 до 17:30 часа, с почивка от 12:00 до 12:30 часа и се отчита чрез присъствената книга, в която се вписва.
Чл. 64.(1) Учебните часове започват и завършват по график, утвърден от директора, не по рано от 8,30 и не по-късно от 20,45 ч., включително събота и неделя.
(2) Промени в графика за деня се правят само в изключителни случаи /заболяване, принудителен престой, отсъствие на учителя или по други причини/ само с разрешение на директора.
(3) За точното изпълнение на седмичното разписание и графика на учебните занятия отговарят учителите-ръководители на учебните дисциплини и помощник- директорът.
Чл.65. (1) Непедагогическият персонал е с 8-часов работен ден, както следва: от 8:30 до 17:00 часа, с почивка от 12:00 до 12:30 часа
(2) Работното време, междудневните и междуседмични почивки на организатора, сътрудника към студио «Балет», чистачите и портиерите се определят със заповед на Директора.
РАЗДЕЛ ІІ
П о ч и в к и
Чл.66. Почивките в работния ден се ползват при спазване на изискванията на раздел ІІІ от КТ и Наредба за работното време, почивките и отпуските. Педагогическия и непедагогическия персонал, който е на 8-часов работен ден, ползва почивки от 30 минути, които не се включват в работното време и са от 12.00 до 12.30 ч.
Чл.67. Служителите от непедагогическият персонал, които работят на компютър имат право на 15 мин. физиологична почивка, съгласно Наредба № 15 от 31.05.1999 г. от 10,00 ч. до 10,15 ч. и от 15,00 ч. до15,15 ч.
Чл.68. Празничните дни през учебната година се ползват съгласно чл. 154 от КТ.
РАЗДЕЛ ІІІ
О т п у с к и
Чл.69. (1) Отпуските на педагогическия и непедагогическия персонал в ОДК се определят и се ползват при спазване на разпоредбите на КТ и Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
(2) В края на всяка календарна година всеки работник си подава заявка до директора за времето, в което желае да си ползва платения годишен отпуск за следващата календарна година.
(3) Графикът се съгласува със синдикалните организации, след което ЗАС разработва и представя за утвърждаване от директора поименен-план-график за ползване на платен годишен отпуск за персонала.
Чл.70. Директорът ползва платен годишен отпуск в размер на 56 работни дни, от които по чл. 155 ал. 3 от КТ 48 работни дни и 8 работни дни като член на Съюза на работодателите за работа на ненормиран ден.
Чл.71. Учителите ползват платен годишен отпуск на основание чл. 155 ал. 5 от КТ и чл. 24 ал.1 от НРВПО в размер на 48 работни дни.
Чл.72. Работниците ползват платен годишен отпуск на основание чл. 155, ал. 4 от КТ
Чл.73 Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части и се ползва в съответствие с утвърден от работодателя график през календарната година, за която се полага.
Чл.74. По-големи размери на платения годишен основен и удължен и допълнителен отпуск на членовете на трудовия колектив в ОДК могат да се уговарят в КТД, както и между страните по трудово правоотношение.
ГЛАВА ПЕТА
ТРУДОВА ДИСЦИПЛИНА, ДИСЦИПЛИНАРНИ НАКАЗАНИЯ
Чл.75. За редовно неизпълнение на професионалните си задължения, нарушения на трудовата дисциплина, Правилника за устройството и дейността на ОДК и Правилника за вътрешния трудов ред работниците и служителите носят дисциплинарна отговорност и се наказват съгласно КТ.
Чл.76. Нарушение на трудовата дисциплина е и неизпълнение на задълженията, произтичащи от длъжностната характеристика, ЗНП, ППЗНП и чл.187 от КТ.
Чл.77. За нарушение на трудовата дисциплина се налагат дисциплинарни наказания съгласно гл.ІХ, раздел ІІІ на КТ, както следва:
1. ЗАБЕЛЕЖКА – налага се в следните случаи:
1.1.Закъснение и/или преждевременно напускане на работа от 10 минути до 1 час – при два пъти констатирано нарушение;
1.2.Неизпълнение в срок на поставените задачи;
1.3.Ненавременно попълване на учебна документация;
2.ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА УВОЛНЕНИЕ – налага се в следните случаи:
2.1.След наложена забележка и констатирано ново нарушение;
2.2.Неявяване на работа за един работен ден;
2.3.Две закъснения или преждевременно напускане на работа, всяко от които е с продължителност повече от 1 час;
2.4.Неспазване на правилата за безопасност на труда;
2.5.Използване на ученическия труд или злоупотреба със служебното положение.
3.ДИСЦИПЛИНАРНО УВОЛНЕНИЕ – налага се в следните случаи:
3.1.При три закъснения или три преждевременни напускания на работата в един календарен месец;
3.2.Неявяване на работа в течение на два последователни работни дни;
3.3.Системни нарушения на трудовата дисциплина;
3.4.Злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяването на поверителни за него сведения, свързани с работата.
3.5.Злоупотреба с доверието на учениците и/или нанасяне на побой, задържане и събиране на парични средства без знание и разпореждане на ръководителя.
3.6.Умишлено създаване на условия за увреждане или кражба, както и извършване на такива;
3.7.Системно неспазване на правилата за безопасност на труда;
3.8.Злоупотреба със служебното положение за лично облагодетелстване и/или използване на ученически труд;
3.9.След наложено наказание-Предупреждение за уволнение и ново нарушение.
ГЛАВА ШЕСТА
ИМУЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ И ДРУГИ ВИДОВЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ
Чл.78. Работодателят, педагогическият и непедагогическият персонал носят имуществена отговорност съгласно КТ, законовите разпоредби в страната и нормативната база за системата на народната просвета.
Чл.79. Инвентарът се завежда под номер в инвентарна книга.
Инвентарът се зачислява на работниците, служителите, учителите, корепетиторите, помощник-директора и директора от домакина срещу подпис в специална разписка.
По указание на директора, заповед за прекратяване на трудов договор се изготвя след представяне на обходен лист, подписан от помощник-директора /само за педагогическия персонал/, домакина, касиера и гл. счетоводител.
Лицата, направили умишлени повреди, се наказват дисциплинарно.
Чл.80. Нанасяне на вреда, която е причинена умишлено или в резултат на престъпление или е причинена не при или по повод изпълнението на трудовите задължения отговорността се определя от гражданския закон.
Чл.81. Имуществената отговорност на работника или служителя се прилага независимо от дисциплинарното, административно наказание и наказателната отговорност за същото деяние.
Чл.82 Размер на отговорността – за вреда, причинена на работодателя по небрежност при/или по повод на изпълнение на трудовите задължения, работникът или служителят отговаря в размер на вредата, но не повече от уговореното месечно трудово възнаграждение.
Чл.83. Имуществена отговорност носят и учениците, които при умишлена повреда на училищното имущество възстановяват нанесената щета в 10-дневен срок от откриване на виновните ученици.
Чл.84. За своевременното възстановяване на нанесените материални щети отговарят учителите, домакинът и главният счетоводител
Д р у г и в и д о в е о б е з щ е т е н и я
Чл.85. Другите видове обезщетения се изплащат на директора, педагогическия и непедагогическия персонал при спазване на гл.ХІ, раздел ІІІ на КТ.
ГЛАВА СЕДМА
ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ
Чл.86. Трудовото възнаграждение в ОДК се изплаща в пари чрез дебитни карти на работника или служителя наведнъж за предходния месец до 15 число на текущия месец или при приключване на тримисичие, шестмесечие и деветмесечие в същия месец.
Чл.87. Размерът на трудовото възнаграждение се определя съгласно Наредба 1/04.01.2010 и Наредба за изменение на Наредба 1 от 2010 г. за работните заплати на персонала в звената от системата на народната просвета и съгласно Вътрешни правила за работната заплата в ОДК.
Чл.88. Нормите за задължителна преподавателска заетост на педагогическия персонал се определят с Наредба № 3 от 18.02.2008 година на МОН. за нормите за задължителна преподавателска работа и нормите за численост на персонала в системата на народната просвета
Чл.89. Допълнителните и другите трудови възнаграждения на членовете на трудовия колектив в ОДК се изплащат при спазване на глава ХІІ, раздел ІІІ от КТ, Наредба от 14.07.1993 година за допълнителни и други трудови възнаграждения, определени с Вътрешните правила за работната заплата в ОДК – Варна.
Чл.90. Възнаграждение за допълнителен труд се получава само след сключен допълнителен трудов договор между директора на ОДК и работника или служителя по чл.110,чл.111, чл.259 и чл. 117 от КТ, при стриктно спазване на чл.113 от КТ.
Чл.91. Членовете на трудовия колектив в ОДК получават три пъти годишно допълнително трудово възнаграждение – за Коледа, за Великден и за началото на учебната година при финансова възможност.
ГЛАВА ОСЕМ
ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ
Чл.92. Целият персонал имат право на участие в квалификационни форми за професионално развитие и израстване.
Чл.93. Начинът и формите на обучение и квалификация са регламентирани в Интегрираната система за ФУК на ОДК и с Плана за квалификацията на персонала в ОДК.
ГЛАВА ДЕВЕТА
СОЦИАЛНО-БИТОВО ОБСЛУЖВАНЕ
Чл.94. Средствата за СБКО се осигуряват от финансиращия орган.
Чл.95. Начинът на използване и разпределение на средствата за СБКО се определя с решение на общото събрание на педагогическия и непедагогическия персонал за една календарна година, за което се съставя протокол.
Чл.96. Общото събрание се провежда през месец януари на текущата година.
Чл.97. Педагогическият персонал в ОДК има право на представително облекло, а непедагогическият персонал на работно облекло.
Чл. 98. Представителното облекло на лицата от педагогическия персонал и работното облекло за останалия персонал се осигурява от финансиращия орган.
Чл. 99. Условията и редът за осъществяване правото на представително облекло на лицата от педагогическия персонал и условията и редът за осигуряване на работно облекло на непедагогическия перснал са регламентирани с Вътрешни правила, приети на Общо събрание.
Чл.100. Не се допуска компенсация в пари за неизползваното или несвоевременно предоставено работно облекло.
Чл.101. Работното облекло след изтичане на срока за износване не подлежи на връщане.
Чл.102. Когато лицето от педагогическия персонал напусне то възстановява получената сума за представително облекло, установена пропорционално на неотработените месеци за годината.
Чл.103. При прекратяване на трудовото правоотношение с работника или служителя, заплащат стойността за срока на доизносването му.
ГЛАВА ДЕСЕТА
ОХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ, ПРОТИВОПОЖАРЕН РЕЖИМ
Чл. 104. (1) Всеки работник в ОДК има право на свободен достъп до своето работно място в рамките на установеното работно време.
(2) С прекратяването на трудовото правоотношение с работника, той придобива статута на външно лице и има право на достъп до ОДК при спазване на установения за външни лица пропускателен режим.
Чл. 105. (1) В ОДК се води и поддържа дневник на посещенията
Чл.106. Охранителен режим – правила:
- Портиерът пропуска външни лица в ОДК след представяне на лична карта и записването им в дневник за пропусквателния поток, в който се отразява и името на лицето, което ще се посещава.
- Външните лица се придружават от портиера или друго служебно лице до мястото на посещение.
- Всички външни лица са длъжни да изпълняват указанията на охраната, относно спазването на вътрешния ред.
- Всички родители изчакват децата на двора, а при лошо време във фоайетата в сградата.
- Щатния персонал на ОДК е длъжен да удостовери присъствието си в сградата с вписване и подпис в присъствената книга.
-Влизането в стаите и кабинетите на ОДК става само в присъствието на учителя. Той отговаря изцяло за осигуряването на безопасни условия за работа на децата и учениците, както и за състоянието на повереното му имущество.
- Всички учители, които ползват външни бази /училища, спортни зали, Младежки дом и др./ спазват вътрешния трудов ред на съответната институция.
- Не се разрешава допускане на журналисти в сградата на ОДК без изричното разрешение на директора на ОДК.
Чл.107. Противопожарен режим – правила:
- Всеки служител при всекидневната си дейност изпълнява точно и навреме противопожарните правила и следи за тяхното изпълнение от други лица. Знае мястото на противопожарния уред, осигуряващ пожарната безопасност на работното място и начина за действие с него.
- В края на работното време всеки работник и служител проверява и оставя в пожаробезопасно състояние своето работно място и електрическите уреди, с които работи.
- След приключване на работното време електрическите инсталации, силовите и осветителните съоръжения /без дежурното осветление и денонощно работещите съоръжения/ се изключват от портиера.
- След приключване на работния ден чистачите проверяват състоянието на обектите, за които отговарят, както и за това, че осветителните тела са изключени, водата е спряна и прозорците са затворени.
Необходимо е да се спазват следните противопожарни изисквания:
- да не се задръстват с горими и други материали пътищата за осъществяване на успешно пожарогасене и за евакуация;
- да не се подсилват електрическите предпазители. Изгорелите да се подменят с нови, стандартни за съответния номинален ток; при спиране на електрическия ток да не се използват свещи и други горими средства с открит пламък. Да се използват електрически фенери, петромаксови лампи, ветроупорни фенери, осветление от акумулаторни батерии.
- На целия щатен персонал е забранено да пуши и употребява алкохол в района на ОДК .
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Трудовият колектив в ОДК се разпределя на педагогически и непедагогически персонал.
§ 2. Работниците и служителите в ОДК имат право да образуват синдикални организации които сами изработват и приемат свои устави и правилници, организират своето управление и определят своите функции.
§ 3. Директорът съдейства и създава условия за осъществяване дейността на синдикалните организации.
§ 4. В ОДК може да се сключи само един колективен трудов договор между директора и синдикалните организации по реда на КТ.
§ 5. Общото събрание в ОДК се състои от всички работници и служители и само определя реда за своята работа.
§ 6. Общото събрание е редовно, когато на него присъстват повече от половината от работниците и служителите и приема решенията си с обикновено мнозинство от присъстващите.
§ 7. Педагогическият съвет /ПС/ е колективен орган за управление на ОДК и неговия състав и функции са определени със ЗНП, ППЗНП, Правилника за устройството и дейността на ОДК
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 8. Този правилник се издава от директора на ОДК на основание чл.181 от КТ и в съответствие със съществуващата нормативна уредба.
§ 9. Разпоредбите на Правилника за вътрешния трудов ред не противоречат на нормативните актове и на Колективния трудов договор.
§10. Неотменна част от настоящия правилник са Кодексът на труда, Законът за народната просвета, Правилникът за прилагане на закона за народната просвета, съответните